Informácie o materiáloch - konope (hemp), bambus, sója


Materiály           
Označenie tovaru

Odevy majú klasické vnútorné a aj maličké vonkajšie bočné (asi 1 x 1 cm) štítky, na ktorých sú graficky označené použité materiály, teda konopný list, bambusový list, atď. Na peňaženkách, taškách a obuvi sú konopné listy zobranené na nitoch, a vždy sú označené nápisom Sativa, čo je latinské slovo pre konope.
Fair trade, sweatshop free, organic (bio)

Výrobcovia garantujú, že ich výrobky sú vyrábané vo fabrikách, kde sú zabezpečené dobré pracovné podmienky, pracujú v nich iba osoby staršie ako 18 rokov ap., Ich výrobky sú tzv. „sweatshop free“. Svoj imidž postavili na prísnych etických a ekologických pravidlách a preto svoje výrobné miesta každoročne navštevujú a kontrolujú. Vlastnia certifikáty kvality ISO ISO 9001 (ich fotografie máme na požiadanie k nahliadnutiu). Nevlastnia síce certifikáty Fair Trade, ale jeden z nich je napríklad autorizovaným dodávateľom pre Amnesty International (Slovenská pobočka AI) a WWF (World Wide Fund for Nature). Výrobcovia používajú organickú (bio) bavlnu a organické (bio) konope - nie však všade. Bližšie informácie podáme na požiadanie.

Toto sú dôvody, prečo je tento tovar drahší ako tovary dostupné v bežných obchodoch.Konope (hemp)


Čo je konope alebo aj konopa (anglicky „hemp“) a aký je rozdiel medzi konope a marihuanou

Konope siate (Cannabis Sativa) je jednoročná bylinná rastlina vyskytujúca sa v oblastiach s miernym podnebím. Na Slovensku sa pestovala stáročia a neobsahuje takmer žiadny alebo len minimálny podiel THC (Tetrahydrocannabinol), teda psychotropnej látky, ktorú obsahuje iba jeden poddruh konope a to konope známe ako konopa indická alebo marihuana. Úlohou THC v kvetoch a listoch je ochrana rastliny pred silným slnečným žiarením. Preto marihuana pochádza z veľmi teplých oblastí Ázie a Afriky. V našich zemepisných šírkach konope obsahuje zanedbateľné množstvo THC. Takéto konope sa nazýva „technické konope“ (anglicky „industrial hemp“).

Krátka história konope

Konope patrí k najstarším a najvšestrannejším rastlinám, ktoré ľudstvo využíva. Prvé záznamy pochádzajú od Egypťanov zo 16. storočia pred naším letopočtom. Rastlina bola domestikovaná v Číne, kde vyvinuli rôzne spôsoby jej spracovania a využitia. Používalo sa prevažne na textílie a konopné semená sa používali v potravinárstve a medicíne.

Starí gréci používali konope na výrobu látok a lán a v 9. storočí sa začína konope používať aj v Európe. Ako liečivo sa využívalo pri kožných a dýchacích ochoreniach, žltačke a kolike. V 14. storočí doviezli európania z Číny technológiu výroby papiera.

V 18. a 19. storočí nahrádza konope v textilnom priemysle bavlna a papierenský priemysel začal využívať chemické látky na výrobu papiera z dreva. Do polovice 20. storočia konope v priemyselnej Európe upadá do zabudnutia.

Príklady kde všade sa konope používa a čo sa z konope vyrába

  1. 1. Papier – až do konca 19. storočia sa na výrobu papiera používalo predovšetkým konope a ľan. Konope má štyrikrát väčší výnos ako stromy. Z dlhších vlákien sa vyrába vysokokvalitný papier pre knihy, časopisy a kancelárske potreby. Z kratších sa vyrába novinový a toaletný papier a baliaci materiál.
  2. 2. Textílie – konope sa používa pri výrobe všetkých typov textílií od odevov až po poťahy či tašky atď. Vyprodukuje sa z nej 3x viac látky ako z bavlny. Technológie spracovania sa neustále inovujú a takéto textílie majú vlastnosti, ktoré sú napríklad pri bavlne nedosiahnuteľné, napríklad pevnosť, či antibakteriálne vlastnoti.
  3. 3. Plasty – plasty vyrobené na báze konope sú 100% prírodne rozložiteľné a to ich robí ideálnym baliacim materiálom pre potraviny. V súčasnoti konopné plasty využívajú napríklad veľké automobilky ako BMW či Honda.
  4. 4. Stavebné materiály – u nás najznámejšie využitie konope je ako vodárenské tesnenie a podlahová izolácia. Vo Francúzsku sa konope pridáva do betónu.
  5. 5. Kozmetika, lieky a liečivá – historicky sa predovšetkým olej z konopných semien využíval pri liečení kožných ochorení, bodnutí hmyzom a v súčasnosti sa využíva na výrobu masážnych olejov, telových mliek a krémov, ap.
  6. 6. Potraviny – konopný olej je výborným aditívom do čokolád, keksov, cestovín ap. Konopné semená sú veľmi obľúbenou potravou mnohých zvierat a vtákov vzhľadom na ich vysoký obsah bielkovín.

Odevy z konope a ich vlastnosti

Konopná látka je pevná a odolná. Dobre drží farbu aj po rokoch. Tkanina je porózna a preto dobre dýcha, v zime je hrejivá a lete chladivá. To vďaka vzduchu, ktorý sa nachádza v póroch látky. Konopná látka odfiltruje až 95 % UV žiarenia, má antibakteriálne a antihubné vlastnosti a preto je výborná na nohy. Pre tieto vlastnosti je často používaná v nemocniciach (napríklad v Rakúsku). Tiež dobre odoláva plesniam a spomaľuje proces horenia.

Starostlivosť o odevy a produtky z konope

Správna starostlivosť vždy predĺži životnosť. Pri praní a čistení konopných odevov nepoužívajte bieliče, žehlite iba miernou teplotou a nesušte ich v sušičkách/práčkach. Odevy môžu byť čistené v čistiarňach. Určité produkty z konope ako peňaženky, obuv a podobne čistite ručne.

Zo sveta módy

Prvý pár slávnych Levi Strauss jeans boli vyrobené z konopného plátna.
Calvin Klein: „Verím, že konopná látka bude látkou budúcnosti módneho i galantérskeho priemyslu“.
Georgio Armani: „Konopné vlákno je silné, čísté a jeho štruktúra robí konopnú látku v lete chladivou a v zime pohodlnou a hrejivou.

Odkazy

Niektoré zaujímavé informácie sme so súhlasom autora čerpali zo stránky neinvestičného fondu Prečo Nie Konope? www.konopa.sk.
Viac o využití konope nájdete aj na stránkach českého občianskeho združenia Konopa http://www.konopa.cz.
Stránky Konopárskeho zväzu Českej republiky.

 

Bambus (bamboo)

Bambus je rýchlo rastúca rastlina, ktorá môže narásť až o 30 cm denne. Látka z nej vyrobená je prirodzene antibakteriálna a 100% rozložiteľná. Je jemná a hladká ako hodvábna látka. Na pokožke je veľmi príjemná a výborne dýcha, pretože je porózna a podstatne viac absorbná ako napríklad bavlna.

 

Sója (soy)

Prvé odevy zo sójovej látky sa objavili v 40 tych rokoch. Používal ich aj známy automobilový magnát Henry Ford. Masívny nástup však zaznamenala sójová látka až od roku 1999, kedy nastal výrazný zlom v technológii jej spracovania. O sójovej látke sa hovorí ako o „kašmíre z rastlín“. Je jemná, hladká a ľahká. Na dotyk sa podobá kašmíru, ale je o niečo hladšia. Absorbciu vlhkosti má podobnú ako bavlna, ale lepšie ju prenáša a preto je pohodlnejšia. Sójová látka je o niečo pevnejšia ako vlna a má tiež podobnú schopnosť držať teplo. Starostlivoť o sójovú látku je jednoduchá. Môže sa normálne prať, zráža sa velmi málo, a môže sa aj sušiť v sušičke, ale nie na vysokej teplote, pretože sa môže poškodiť proteinová štruktúra látky.